Obec Lánybrána do křivoklátských lesů

3. ročník turnaje O šachového mistra obce Lány 2013

Vydáno: 28.11.2013

se odehrál v sobotu 23. listopadu 2013. Přinášíme Vám z jeho průběhu více informací.

V sobotu 23. listopadu 2013 se v lánské sokolovně uskutečnil 3. ročník turnaje O šachového mistra obce Lány 2013. Turnaj se tentokrát hrál zrychleným tempem, každý hráč měl na rozmyšlenou 12 minut na celou partii a za každý provedený tah se přidávalo 5 vteřin navíc. Do lánské sokolovny si cestu nakonec našlo 10 hráčů, kteří spolu sehráli uzavřený turnaj každý s každým. Turnaj byl až do samého závěru velmi napínavý, o medailovém pořadí se rozhodovalo až přímo v posledním kole. Miroslav Koblic si počínal zcela suverénně, až do 6. kola neztratil ani půl bodu, nečekaná porážka v 7. kole s Martinem Pucholtem jej však na chvíli odsunula na 2. příčku. Jedenáctiletá Sofie Přibylová využila klopýtnutí Miroslava Koblice a v 7. a 8. kole vévodila startovnímu poli. Los turnaje nečekaně způsobil, že se v boji o vítězství v turnaji setkali v posledním kole právě Sofie Přibylová a Miroslav Koblic. Šachovým mistrem obce Lány pro rok 2013 se nakonec po neodrazitelném matovém útoku stal ziskem 8 bodů z 9 partií zkušenější Miroslav Koblic. Vítězstvím v posledním kole s Martinem Pucholtem se na medailové umístění dotáhnul Petr Kut, který po velmi dramatickém průběhu partie se Sofií Přibylovou dokázal remízovat po výměně všech figurek na šachovnici. Sofie Přibylová a Petr Kut měli stejný počet bodů (7,5 z 9) a stejná všechna 3 další pomocná hodnocení. O pořadí na 2. a 3. místě tak rozhodla doplňující blesková partie na 5 minut, v níž se štěstí přiklonilo na stranu Sofie Přibylové. Za smolaře turnaje můžeme považovat Martina Pucholta. Jako jediný porazil vítěze turnaje, dokázal získat vyhraná postavení se Sofií a Viktorem Přibylovými, avšak jejich houževnatý odpor v koncovce a nedostatek času nakonec mladým hráčům přinesl úspěch. Na pátém místě se stejným počtem 6 bodů jako 4. Martin Pucholt skončil osmiletý Viktor Přibyl. Z bojů o medaile ho vyřadila až prohra v 7. kole s Petrem Kutem, když přecenil své možnosti ve střelcové koncovce s pěšcem více a partii v časové tísni nakonec prohrál. V druhé polovině startovního pole se nakonec prosadila zkušenost před mládím. 6. místo se 4 body získal Richard Švarcbach. Velmi příjemným překvapením turnaje byla účast 4 žáků lánské základní školy Ch. G. Masarykové v turnaji. Ti na prvním šachovém turnaji svého života sbírali cenné zkušenosti: 7. místo obsadil Tomáš Frank se 3 body, 8. Jakub Ondřej (zvítězil dvakrát) a David Frank a Matěj Cingálek vzájemnou remízou tabulku turnaje uzavřeli. Poděkování patří TJ Sokol Lány za poskytnutí vhodných hracích prostor a pánům Mgr. Milanu Dvořákovi a Mgr. Jiřímu Ladrovi, zástupcům obce Lány, za zajištění a předání cen pro vítěze turnaje.

Pozvánka
Rádi přivítáme nové zájemce o tuto hru, obzvláště z řad dětí. Přijďte si zahrát každý pátek od 16:30 hodin do lánské sokolovny do Domečku v 1. patře.