Turnaj v pétanque - komentář

Vydáno: 11.7.2012

Turnaj v PÉTANQUE dvojic dohrán poprvé je konečně dohrán. Účastnilo se ho v kategorii do 14 let 8 borců, v kategorii od 14 do 87 let borců 36. Dospělí museli být s ohledem na velký počet rozděleni do dvou skupin, přičemž tři dvojice z každé skupiny s nejlepšími výsledky postoupily do finále.

Jak semifinálová, tak finálová utkání se hrála vždy každý s každým. Protože se většinou hrálo z důvodu pracovní vytíženosti hráčů o víkendu, muselo se hřiště předem zamlouvat. V průběhu celého turnaje nedošlo, přes složitost domluv každého utkání vždy mezi všemi čtyřmi účastníky a velkého počtu zápasů, k žádným problémům, za což je třeba všem hráčům poděkovat. Odehráno bylo celkem 84 zápasů! Věkové rozpětí obou kategorií bylo od 3 do 87 let. Velmi sympatická byla snaha všech uspět co nejlépe. Protože většina soutěžících neznala na počátku turnaje zcela pravidla, muselo se často nahlížet na tabuli instalovanou hned vedle hřiště, kde jsou základy hry podrobně popsány Českou asociací pétanque klubů (http://petanque.cstv.cz/).

Konečné výsledky turnaje jsou následující:

Kategorie do 14 let
1. místo Matěj Cingálek -František Špás
2. místo Gabriela Vlčková- Daniel Vlček
3. místo Lucie Cingálková- Kryštof Cingálek
4. místo Josefína Šnajdrová- Stella Šnajdrová

Kategorie od 14 let do 87 let
1. místo Martina Cingálková - Aleš Vítek
2. místo Michaela Buřičová- Emil Buřič
3. místo Kateřina Vlčková- Přemysl Vlček

Ceny v obou kategoriích budou slavnostně předány na Voňavém adventu dne 8.12.2012 v lánské sokolovně mezi 14:00 a 15:00 hodinou.

Velké poděkování si zaslouží výbor lánského Sokola a zaměstnanci hospody NARPA, kteří po celou dobu konání turnaje obětavě přechovávali pétanqueové koule a podle potřeby je poskytovali k zápasům.

Hodně jsme se všichni za pochodu poučili a zdokonalili a bylo to patrné i ze stoupající úrovně zápasů. Většina zúčastněných se nechala slyšet, že se těší na další ročník a řada dalších projevila zájem přihlásit se do turnaje v roce 2013.

V příštím roce se uvažuje s úpravou hřiště tak, aby podklad byl stabilnější a koule se tolik nebořily. Plánuje se také instalovat kruh pro odhoz podle pravidel hry a zakoupit další sady koulí. Ne každá obec se může pochlubit hřištěm na pétanque. Tento dynamicky vyvíjející se sport si žádá také mladé zapálené hráče. Ti by jednou mohli reprezentovat Lány, nebo i ČR na MS kterého se letos účastnilo 49 národních družstev, vč. ČR!(prosím berte s nadsázkou) Z letošního MS v Marseille i z finále však bylo zřejmé že věk ani slušné bříško není pro tento sport žádným hendikepem. Proto vzhůru do sezóny 2013.

Oldřich Polášek