Lány mají od soboty 2. října šest originálních soch

Vydáno: 4.10.2010

Během měsíce října budou sochy postupně instalovány na vybraná místa po Lánech a Vašírově. Jedna ze soch - Kalous obecný - bude např. v areálu ŠZP Lány, Kříž naděje u vašírovské kapličky.

Ve dnech 20. – 27. září 2010 proběhlo v naší obci sochařské symposium, kterého se zúčastnilo 5 sochařů kameníků a 1 sochař pracující se dřevem. Symposium bylo zahájeno v pondělí ráno na parkovišti před ředitelstvím Školního zemědělského podniku v Zámecké ulici. Díky maximální vstřícnosti a podpoře vedení ŠZP Lány byly kameny umístěny na palety a usazeny na místo, kde je sochaři začali opracovávat. Krásné počasí babího léta ještě více umocnilo příjemnou a tvořivou atmosféru. Velký zájem také projevilo mnoho lánských a přespolních občanů, kteří se zájmem sledovali nově vznikající díla pod šikovnýma rukama sochařů. Slavnostní vernisáž sochařského symposia se uskutečnila v sobotu 2. října 2010 v areálu ŠZP Lány. Vlastní umístění soch proběhne během měsíce října po nezbytné úpravě soch hydrofobizací, která uchrání sochy před povětrnostními vlivy.

Červený pískovec na sochařské symposium získala obec zdarma od p. Františka Žočka majitele lomu Javorka ve východních Čechách. Obec zajistila a zaplatila sochařům ubytování a stravování po dobu symposia. Symbolická odměna pro každého sochaře je 5.000,- Kč. Díky vstřícnosti všech zúčastněných a zainteresovaných osob zůstanou v obci velmi hodnotná díla. Umělecká hodnota jedné sochy včetně ceny kamene se pohybuje mezi 50-120 tisíci Kč dle její velikosti a zpracování. A co bylo vytvořeno?

Sochař Albert Králíček z Nové Paky se nechal inspirovat známým rozhlasovým pořadem a vytvořil sochu „Hovory z Lán". Výtvarník ařezbář Pavel Novotný z Dačic, který pracuje převážně se dřevem, vytvořil svoji první kamennou sovu, kterou nazval „Kalous obecný". Podle návrhu a předlohy výtvarnice a herečky Jany Krausové vytvořil kameník Jan Beran z Prahy kamenný „Kříž naděje". Sochař a restaurátor Jan Turský z Hostivice vysochal spolu se svou kolegyní Johankou Eliášovou sochu „Motýli v jeteli". Lánský malíř a výtvarník Karel Kellner si vzpomněl na svá dětská léta strávené v přírodě v okolí Lán a vytvořil dílo „Pánovka". Lánský občan a řezbář Oldřich Polášek vyřezal sochu z lipového dřeva. Dřevo na tuto sochu pochází z lípy, která rostla na hřišti za lánskou sokolovnou. Jméno této sochy vzejde z ankety, která proběhne mezi dětmi lánské školy.

Chtěl bych poděkovat všem sochařům za velmi dobře odvedená díla, která určitě přispějí k dalšímu zkrášlení Lán a Vašírova. Dále děkuji pracovníkům ŠZP Lány v čele s ředitelem ing. Špičkou za vytvoření technického zázemí, bez kterého by nebylo možno toto setkání uskutečnit, firmě Energie stavební a báňská Kladno za zapůjčení kompresoru. Poděkování zaslouží také pan Karel Lavu z Lán za noční hlídání, kuchařky školní jídelny ZŠ v Lánech, hotel Classic a restaurace U Tomáše za chutnou stravu, majitelka penzionu Slunečnice paní Malá za ubytování sochařů a pan Petr Kellner za zajištění přepravy kamenů z lomu Javorka do Lán. Děkuji také svým kolegům Romanu Havelkovi a Karlu Kellnerovi, kteří mi pomáhali při organizaci symposia. Velký dík patří panu Františku Žočkovi za bezplatnou dodávku toho hlavního co sochařské symposium potřebuje – a to je kvalitní kámen.