Restaurátoři v naší obci

Vydáno: 9.8.2007

V letních prázdninových dnech budou lánští občané svědky dění kolem restaurátorských prací na sochách v parčíku proti hotelu CLASSIC.

Obec požádala o dotaci na zrestaurování sochy sv. Jana Nepomuckého, Ježíše na Kříži a sv. Antonína Paduánského. Žádost o poskytnutí dotace na zachování a obnovu kulturní památky z Fondu obnovy památek Středočeského kraje na rok 2007 a žádost z programu obnovy venkova Středočeského kraje, projekt obnovy pamětihodností v členských obcích SMOR byla kladně vyřízena a tudíž se mohlo začít s realizací tohoto záměru. V obecním rozpočtu byla vyčleněna částka 150 000 Kč, dotace byla přislíbena ve stejné výši. Jmenované sochy byly původně situovány v zámeckém parku a ve dvacátých letech 20.století při úpravách parku arch. Plečnikem byly přemístěny a darovány obci.

Stav pískovcových soch posoudil akademický sochař a restaurátor Jan Turský. Předložil podrobný rozbor současného stavu soch, návrh způsobu restaurátorského zásahu a samozřejmě i návrh rozpočtu restaurátorských prací všech tří soch. Tyto dokumenty byly předloženy a schváleny Národním památkovým ústavem středních Čech.

Socha sv. Jana Nepomuckého je ohrožena bezprostředně. Trhlina v kameni v místě železné spony se zvětšuje a vliv koroze železa násobí nepříliš kvalitní kámen. Jsou patrná drobná mechanická poškození kamene, chybí jedna hvězda svatozáře. Socha i podstavec nesou pozůstatky dřívějších vápenných prodyšných nátěrů. Zásadním restaurátorským zásahem bude tzv. vakuové zpevňující napuštění etylsilikátem.
Socha sv. Antonína Paduánského je díky kvalitě použitého kamene v lepším stavu. Je znečištěna prachem a exhaláty, je místně porostlá lišejníky. Navrhovaný způsob restaurátorského zásahu obsahuje opravy defektů, barevné ošetření lilie a atributu světce, na závěr celková hydrofobizace.

Největším zásahem při restaurování litinové zlacené sochy Ježíše Krista na Kříži bude vyjmutí kříže a revize dřeva. Bude restaurován i podstavec, znečištěný prachem a exhaláty, porostlý lišejníky.
Po dokončení prací bude potřeba doložit k poskytnuté účelové dotaci na Odbor kultury a památkové péče Středočeského kraje veškerou dokumentaci, týkající se jmenované akce, přesné vyčíslení restaurátorských prací včetně kopií faktur, kopii závěrečné restaurátorské zprávy.

Věříme tomu, že široká veřejnost přijímá tuto obecní akci kladně a s výsledkem budeme všichni spokojeni.

Václav Fencl a  Alena Hlavsová, místostarostové obce Lány