Informace o požáru na skládce společnosti Ekologie s.r.o.

Vydáno: 21.6.2007

V neděli 17.6.2007 večer došlo na skládce společnosti Ekologie s.r.o. v blízkosti obce Lány k požáru, který asi zaregistrovala většina obyvatel Lán. V článku jsou uvedeny podrobné informace k této události.

V neděli 17.6.2007 večer došlo na okraji 5. skládkového boxu ke vznícení uloženého odpadu. Od hořícího odpadu se vzňaly i pneumatiky, které spolu s geotextílií tvoří technologickou ochranu těsnící fólie před poškozením ukládaným odpadem.

Požár se podařilo zasahujícím hasičským sborům uhasit po několik hodinách. Chtěl bych tímto všem dobrovolným i profesionálním zasahujícím hasičům poděkovat za jejich obětavou činnost. Omluva patří i těm občanům Lán, kteří kvůli projíždějícím hasičským vozidlům neměli klidný nedělní večer a noc. Zplodiny hoření stoupaly nad areál skládky, kde se promíchávaly se vzduchem a pokud se dostaly do obcí Rynholec a Lány, pak již ve velmi zředěné koncentraci.

Alespoň dodatečně bych chtěl nabídnout informace k vytvoření názoru o nedělním požáru i o "pořádku" v provozu skládky. Ekologie s.r.o. byla založena a je provozována s využitím nejmodernějších teorií o skládkování a podle názoru nezávislých odborníků patří  k nejlépe vedeným skládkám v republice. Vedení společnosti, všichni zaměstnanci i spolupracující firmy, které průběžně budují těsnění skládky, odplynění, zavodnění i rekultivace se snaží tuto dobrou pověst udržet a samozřejmě je mrzí každá negace a zpochybnění jejich práce. Stavba skládkových boxů, následné ukládání odpadu, hutnění a drcení speciálními stroji (kompaktory) a následná rekultivace povrchu je technologie náročná a vysoce odborná. Jedná se o práce s velkými přesuny hmot, velkoplošné jílové a fóliové izolace a budování speciálních "studní" pro čerpání vznikajícího bioplynu. Ten je pak využíván pro výrobu "obnovitelné" elektrické energie v kogenerační jednotce. Pokud není využíván, uniká bohužel do ovzduší a přispívá ke globálnímu oteplování naší planety (mimochodem 22-krát více než mediálně populární oxid uhličitý).

Největším rizikem pro skládku je vznik požáru. Prováděné hutnění odpadu a následná rekultivace několika vrstvami (opuky, jílu, podornice a ornice) utěsní vnější povrch skládkového boxu a uvnitř, při teplotách 50 - 60°C probíhá bez nebezpečí vzniku požáru proces anaerobní (bez přístupu vzduchu) fermentace biologicky rozložitelné složky odpadu s vývinem bioplynu. Protože  budování skládkového boxu je postupné, v závislosti na množství ukládaného odpadu, musí vždy zůstávat nějaká část odpadu nepokrytá rekultivačním překryvem. A právě v této části tělesa skládky existuje riziko vzniku požáru. Příčinou může být malá částečka žhavého popela doutnající uvnitř izolační vrstvy již vyhořelého popela, nebo i skleněný střípek ve funkci lupy, na který celé dny svítí slunce.  Přestože je ukládaný odpad při vysypávání kontrolován obsluhou skládky, při podezření rozhrnut kompaktorem a zkropen vodou, riziko samovznícení zcela odstranit nelze.

Proto je těleso skládky i celý areál společnosti Ekologie s.r.o. v mimopracovní době hlídán strážní službou. Podle schváleného provozního řádu strážní provádějí ve dvouhodinových periodách obchůzky a kontrolují především možná ohniska vzniku  požáru a případná vniknutí cizích osob do areálu. Problémem je skutečnost, že ohnisko požáru je ukryto pod povrchem odpadu celé dny nebo i týdny a teprve při proniknutí zápalné teploty k povrchu odpadu a spontánnímu přístupu kyslíku dojde k rychlému rozšíření požáru. Květnový požár vznikl v jiném boxu, na opačném místě skládky přímo pod okny mé kanceláře. Na vlastní oči jsem měl možnost vidět, jak plameny náhle vyšlehly a za několik minut se rozšířily po povrchu odpadu.

Významně k riziku vzniku požáru samozřejmě přispívá i mimořádně suché počasí a vysoké teploty v posledních týdnech. Do možných příčin v neposlední řadě ale patří i špatné složení komunálního odpadu. V komunálním odpadu se objevují složky, které tam nepatří.

Nedělní požár měl bohužel podstatně větší rozsah než požáry předchozí, při kterých nedošlo k žádným škodám na zařízení a těsnění skládky. Tentokrát byla ohněm poškozena izolační folie na ploše asi 300 m2  (cca  0,75 % celkové plochy fólie) . Část již uloženého odpadu v místě požáru byla těžkou technikou ČLUZ a.s. odebrána a znovu uložena v jiném skládkovém boxu. Poškozená PE fólie bude v nejbližších dnech odstraněna a pomocí polyfúzního svaru nahrazena novou fólií. Rizikové místo bude následně překryto inertním materiálem.

Příčina požáru nebyla zatím stanovena ani vyšetřovatelem Hasičského záchranného sboru ani vyšetřovatelem Kriminální služby Policie ČR. V pondělí, bezprostředně po požáru, byla na skládce provedena kontrola a šetření ze strany krajského ředitelství Hasičského záchranného sboru. Kontrola neshledala žádné pochybení ze strany provozovatele skládky.

I přesto ale pro maximální omezení vzniku a rozšíření požáru byla jako okamžité preventivní opatření změněna periodická kontrola rizikových míst skládky na nepřetržitou v denní i noční době.

Ing. Milan Bechyně
ředitel společnosti Ekologie s.r.o.

Fotografie:

Místo požáru a poškozená fólie se zbytky pneumatik

Odebírání odpadu těžkým lomovým bagrem ČLUZ a.s.

Zásyp povrchu vyhořelého odpadu inertním materiálem z lomu