OS NAŠE LÁNY připravuje nový projekt na rok 2007 - Mateřské centrum

Vydáno: 27.11.2006

Po úspěšném projektu „Obnova dětského hřiště u Židovského rybníka v Lánech", který bude dokončen na jaře 2007 (zbývá dokončit nové oplocení, vstupní prostor, istalovat stojany na kola, odpadkové koše, lavičky a stůl), pracuje naše sdružení na dalším projektu ve prospěch lánských a vašírovských občanů. Tím je  projekt „Mateřské centrum" (nebo-li klub pro rodiče s dětmi, baby club).

Náš záměr vychází z chybějící nabídky pro rodiče, starajícím se o své ratolesti, tj. možnost vyjít z domácí izolace, kam se díky celodenní péči o dítě často dostávají. Mateřské centrum (dále jen "MC") dle našich představ bude sloužit k setkávání rodičů a dětí, vzdělávání a aktivnímu trávení volného času. Děti budou nalézat v MC přirozené společenství svých vrstevníků, budou navazovat kontakty s jinými dětmi a zvykat si na jiné než domácí prostředí. Rodiče mohou nalézt v MC inspiraci pro výchovu dětí, podnětný herní repertoár a  získávají tak alternativu pro "dlouhé" dny s dítětem. Děti se zde seznámí s kolektivem, poznají nové kamarády a budou mít možnost zapojit se do různých aktivit. Rádi bychom MC zaměřili na praktické, ale i intelektuální činnosti. Základními programy při MC budou: společné hry a zpěv dětí, cvičení pro děti, výtvarné kreativní dílny, jednorázové akce (odborné přednášky, burzy dětského oblečení, kurzy..), oslavy narozenin. Návštěvníci budou mít v MC k dispozici časopisy a různé informační materiály o kojení, zdravé výživě, kosmetice pro děti. Domníváme se že MC otevírá možnost nenásilného přechodu do dětského společenství bez neustálé přítomnosti rodičů a usnadňuje nástup do mateřské školy.

Dlouho jsme hledali v naší obci místo, kde bychom mohli mateřské centrum provozovat. Místní organizace Tělocvičné jednoty Sokol Lány nám vyšla vstříc a nabídla nám k užívání světlý a prosluněný prostor v místní sokolovně, velkorysých rozměrů. Jedná se o prostor na jižní straně budovy v prvním patře - současnou galerii. Rozměry jsou 18 x 6 metrů. Tento prostor je v současné době nevyužitý, proto zde může mít MC trvalou základnu. V současné době již pracujeme na získání finančních prostředků pro drobné stavební úpravy prostoru, aby zde bylo bezpečné místo pro hry dětí. Máme přísliby prvních finančních darů ve prospěch MC. Podali jsme již dvě žádosti o grant  na získání finančních prostředků ve prospěch MC. Úpravy interiéru MC chceme udělat částečně i svépomocí abychom ušetřili finanční prostředky (jedná se zejména o malování, výzdoba interiéru, stěhování zařízení MC, úklid).

Rádi mezi sebou uvítáme další maminky i tatínky, kteří by chtěli s přípravou „Mateřského centra" pomoci. Chceme provozování „Mateřského centra" zahájit od ledna 2007 a proto budeme vděčni za každou nabídku pomoci.

Pokud Vás projekt „Mateřského centra" zaujal, chtěli byste pomoci, zapojit se do jeho příprav, přijďte ve čtvrtek 30. listopadu 2006 od 16.30 hodin na dětskou kinokavárnu do Muzea TGM v Lánech, kde Vám poskytneme více informací.  Dále můžete využít telefonické spojení - Jana Svobodová tel. 724 265 092, Martina Hořejší tel. 732 770 797 nebo email: sdruzeni@lany.cz.