Lampiónový průvod 2006

Vydáno: 13.11.2006

Občanské sdružení NAŠE LÁNY uspořádalo 2.listopadu lampiónový průvod. Akce se za mrazivého počasí zúčastnilo překvapivě velké množství lidí.

Po vzoru okolních vesnic jsme se na jaře letošního roku rozhodli obnovit tuto zapomenutou tradici. Dlouho jsme váhali jaký termín vybrat a nakonec jsme zvolili 2. listopad nebo-li dušičky, k uctění památky zemřelých. Sraz byl u lánského hřbitova v 18:00 hodin. Velký počet účastníků nás velmi překvapil. Nedokázali jsme vás ani spočítat. Měli jsme radost, že na lampiónový průvod přišli celé rodiny.

Nejprve jsme zavítali na hřbitov k rodinné hrobce prezidenta T.G.Masaryka a zapálili jsme zde několik svíček. Potom jsme se za svitu lampiónů vydali jedním proudem na cestu lánskými ulicemi k Židovskému rybníku. S ohledem na velkou zimu a  ledový vítr jsme však zvolili kratší cestu. Bohužel nepříznivé počasí nám zhatilo naše plány na pouštění hořících svíček a plovoucích lodiček po rybníce a pečení buřtíků. Tímto se všem omlouváme a slibujeme, že na jaře si buřtíky při nějaké vhodné příležitosti a lepším počasí opečeme :o). Největší vytrvalci, kteří vydrželi zimu se zúčastnili vyhodnocení soutěže o nejkrásnější lampión. Porotou jste si byli vy sami a zvolili jste si ručně vyrobený lampiónek s třásněmi Elišky Černé. Po té už se všichni rozešli domů do tepla. Celá akce trvala něco málo přes hodinu a žádný lampión jsme hasit nemuseli.

Ukázalo se, že obnova tradice lampiónového průvodu má své příznivce, a tak už se těšíme na příští rok, kdy se opět rozzáří vaše i naše lampiónky (hranaté, kulaté, s motivy zvířátek nebo ty ručně dělané). Třeba bychom mohli přijít v povedeném kostýmu či s maskou a udělat průvod zajímavějším.

Děkujeme všem dětem a jejich rodičům za jejich účast!
Za občanské sdružení NAŠE LÁNY Jana Svobodová a Martina Hořejší