Sochařské symposium Lány 2015

Vydáno: 6.10.2015

Ve dnech 21. 9. – 27. 9. 2015 proběhl v naší obci již třetí ročník sochařského symposia - Lány 2015.

Téma letošního ročníku bylo „Obnova místních křížků“. Základním materiálem byl pískovec z lomu Ostroměř, ze kterého byly vytesány podstavce a do nich byly zasazeny kříže. Celkem se jedná o čtyři kusy křížků – dva jsou kovové a dva dřevěné. Podstavce pod kříže vytesali pánové – Pavel Novotný z Dačic, Jan Turský z Hostivice a lánští občané Karel Kellner a Roman Havelka.

Železné kříže vykoval kovář Josef Doležal z Dačic. Dřevěné kříže vyrobil ing. Vlastimil Hořejší z Lán. Tři kříže – bílý, černý a spálený – budou osazeny na svá původní místa v okolí naší obce. Pro čtvrtý kříž zatím místo hledáme, protože v místě, kde byl původně umístěn, probíhá v současné době výstavba RD.

Chtěl bych poděkovat našim sponzorům, kteří se podíleli na přípravě celého symposia. Jsou to ing. Pavel Barták, majitel firmy Kámen Ostroměř, který dodal kámen. Dále pan Michal Kohlman majitel firmy Kohlman-Hašek a.s., který zajistil přepravu kamenů z lomu do Lán a pan Richard Trajbold z Muzea sportovních vozů Lány, který zajišťoval techniku pro manipulaci s kameny v místě symposia. A v neposlední řadě jsou to zaměstnanci technických služeb obce Lány, kteří zajišťovali servis celého symposia.

Karel Sklenička
starosta obce